Субота, 23.09.2017, 04:57
Сімейна педагогіка

 Каталог статей

Меню сайту
Категорії розділу
Українська мова [20]
Математика 5-7 клас [1]
Алгебра 8-9 клас [6]
Алгебра 10-11 клас [0]
Геометрія 8-9 клас [9]
Геометрія 10-11 клас [0]
Природознавство [4]
Біологія [12]
Географія [19]
Хімія [15]
Фізика [0]
Англійська мова [15]
Німецька мова [0]
Русский язык [41]
Основи здоров"я [29]
Економіка [22]
Інформатика [19]
Форма входу
Пошук
Реклама
Порадник: Робота в Інтернеті
Реклама
Наше опитування
Мене цікавлять
Всього відповідей: 298
Життя сайту
Друзі сайту
 З думкою про учня...
Записник сучасного вчителя
Со всех сторон
Записник сучасного учня
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Яндекс.Метрика
Головна » Статті » Готуємось з дитиною до уроків » Природознавство

Поняття про природу

Поняття про природу

Ознаки живих організмів

Обмін речовин
Кожний живий організм одержує необхідні речовини із зовнішнього середовища й виділяє в нього продукти життєдіяльності. До процесів обміну речовин належать живлення, дихання, виділення.

За автотрофного живлення живі організми синтезують органічні речовини з неорганічних.
До фототрофних організмів належать зелені рослини й ціанобактерії (царство Дроб’янки), які містять зелений пігмент хлорофіл. За допомогою хлорофілу під дією сонячних променів фототрофні організми у складних процесах біосинтезу з води й вуглекислого газу утворюють органічну речовину — глюкозу, що потім переходить у крохмаль. Побічним продуктом фотосинтезу є кисень, що виділяється в атмосферу.
За хемотрофного живлення (залізобактерії, нітрифікувальні бактерії, сіркобактерії) органічні речовини синтезуються з неорганічних на основі енергії хімічних зв’язків.
Гетеротрофне живлення властиве тваринам, грибам, паразитичним рослинам, багатьом бактеріям. Ці організми споживають готові органічні речовини, перетворюючи їх у процесах травлення та біосинтезу.
Прикладом організмів із міксотрофним (змішаним) живленням є одноклітинні водорості (хламідомонада, хлорела), що в чистій воді живляться як фототрофи, а у воді з великою кількістю органічних речовин — як гетеротрофи. Ці водорості використовуються для очищення стічних вод.

Аеробні організми використовують для дихання кисень (рослини, тварини, гриби, більша частина бактерій).
Анаеробні організми мають безкисневе дихання (деякі бактерії).
Виділення — виведення з організму продуктів життєдіяльності.
Рух

За активного руху організми переміщуються з одного місця в інше за допомогою органів пересування. У багатоклітинних організмів формується опорно-рухова система, що складається з м’язів і кістяка. В одноклітинних організмів, у тому числі й бактерій, є спеціальні джгутики. Активний рух властивий переважній більшості тварин (серед них є й прикріплені форми: корали, молюски).
За пасивного руху організми переносить течія води (планктон), вітер; у рослин окремі органи (пагони, листя) протягом дня змінюють положення в просторі.
Ріст

Організми з необмеженим ростом ростуть протягом усього життя. До них належать рослини та гриби. Організми з обмеженим ростом досягають певних розмірів і припиняють рости. До них належать тварини та бактерії.
На ріст впливають умови зовнішнього середовища. Для рослин є важливими такі фактори, як-от: світло, температура, вода, мінеральні речовини, склад ґрунту.
На ріст тварин сильно впливає характер живлення — споживання достатньої кількості органічних речовин і мікроелементів. Наприклад, нестача йоду в їжі й воді призводить до уповільнення росту. Низькорослими залишаються люди, які зазнали дефіциту білків у дитинстві.
Розвиток
Розвиток — становлення функцій організму в процесі його росту. Людині притаманний не тільки фізичний, але й розумовий розвиток.
Подразливість
Подразливість — здатність живих організмів реагувати на зміни умов зовнішнього середовища. У багатоклітинних тварин формується нервова система з рефлекторним принципом роботи. Рефлекс — реакція організму на зовнішнє подразнення, здійснювана за допомогою нервової системи.

Приклади безумовних рефлексів: моргання, дихання, реакція на звуки (орієнтувальний рефлекс), колінний рефлекс. Безумовні рефлекси зберігаються все життя.
Приклади умовних рефлексів: виділення травних ферментів (відчуття голоду) у той час, коли відбувається звичайне приймання їжі; виконання собакою команд за визначеними сигналами. Умовні рефлекси формуються в процесі навчання та виховання й можуть змінюватися протягом життя. Вони допомагають тваринам та людині пристосуватися до мінливих умов навколишнього середовища.
Розмноження

Статеве розмноження здійснюється за допомогою статевих клітин — гамет. Жіночі гамети називаються яйцеклітинами, чоловічі — сперматозоїдами.
Від звичайних соматичних (нестатевих) клітин гамети відрізняються тим, що містять у ядрах половинні набори хромосом.
Смерть
Смерть — це припинення процесів життєдіяльності.
Категорія: Природознавство | Додав: uthitel (08.01.2015)
Переглядів: 221 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: