Головна » Статті » Педагогіка для батьків » Безпека життєдіяльності дітей

Чого не можна робити, якщо ви відчули запах газу

Чого не можна робити, якщо ви відчули запах газу

Не можна вмикати світло (і взагалі, краще в цей час не користуватися електроприладами: не вмикати телевізор, комп’ютер, чайник та ін.).

Не можна запалювати сірника, щоб у такий спосіб визначити місце витоку газу. Може статися вибух. Найменшої іскорки буває достатньо для вибуху газу, а у вимикачах і розетках іскри саме й проскакують.

Тому, відчувши запах газу у квартирі:

 • негайно виключіть конфорки й перекрийте газ;
 • якщо вони виключені, перевірте, чи перекрито газовий кран;
 • відчиніть кватирку або вікно, щоб провітрити приміщення; не запалюйте вогонь, не вмикайте й не вимикайте електричне освітлення й електроприлади, не користуйтеся електродзвоником;
 • ніколи не намагайтеся виявити витік газу, підносячи до можливого місця витоку палаючий сірник або запальничку. Якщо вам здається, що газова труба «протікає», намастіть її мильною піною — у місці витоку з’являться бульбашки;
 • якщо запах газу посилюється, викличте по телефону аварійну службу газового господарства й залиште квартиру.

Це надзвичайні правила. Але й повсякденні не можна забувати.

Розігріваючи або готуючи собі їжу на газовій плиті:

Якщо ви відчули запах газу в приміщенні:

 • негайно перекрийте вентилі на газовому приладі та крани подачі газу перед ними;
 • повідомте й виведіть людей із загазованих та сусідніх приміщень;
 • організуйте провітрювання приміщень, відчиніть вікна та двері;
 • викличте аварійну службу газу за телефоном «104»;
 • організуйте чергування біля входів до загазованого приміщення до приїзду аварійної бригади газової служби;
 • не вмикайте жодних електричних приладів, не користуйтеся сірниками та запальничками. Випадкова іскра може призвести до вибуху;
 • після прибуття бригади аварійної газової служби дійте за їх указівками.

Неухильно дотримуйтесь правил користування газовими приладами, стежте за тим, щоб вони були справними.

Будьте уважними під час користування газом — у цьому запорука вашої безпеки!

Способи виявлення витоку газу:

 • на око: на поверхні газових труб, змочених мильною водою, у місці витоку утворюються бульбашки;
 • на слух: у випадку сильного витоку газ виривається зі свистом; за запахом: характерний запах, який має газ, посилюється поблизу місця витоку.

Пам’ятайте!

Не можна шукати місце витоку за допомогою відкритого вогню!

Ваші дії

Негайно попередьте сусідів і від них по телефону викличте аварійну газову службу, уникаючи будь-яких дій, що можуть спричинити іскріння та підвищення температури повітря у квартирі.

Провітріть квартиру, відчинивши вікна й вивівши з неї всіх присутніх. Уникайте користування телефоном (висмикніть шнур з розетки, щоб вам не могли зателефонувати) і електровимикачами, тому що розмикання струму теж спричиняє іскріння й вибух.

Припиніть, якщо можна, подачу газу, вийдіть із квартири, причинивши за собою двері, і дочекайтесь прибуття фахівців газової служби на вулиці.

Загорівся газ у місці витоку

Ваші дії

Негайно виведіть усіх людей із квартири й від сусідів викличте аварійну газову службу й пожежну охорону.

Поки газ горить, небезпеки вибуху немає, тому ніколи не намагайтеся загасити полум’я, оскільки це призведе до катастрофи: газ і повітря разом утворюють вибухову суміш, і за наявності джерела вогню (перегрітий метал, розжарені вугіллячка, іскри, електродуга) вибух — неминучий.

Постарайтеся перекрити подачу газу, стежте за тим, щоб не загорілися розташовані близько від вогню предмети (фіранки, рушники тощо).

Згасло полум’я в пальнику

Залишаючи їжу, яку ви готуєте на вогні, без нагляду, ви ризикуєте залишитися не лише без їжі, але й без даху над головою.

По можливості ставте на пальник широкий посуд або підкладайте спеціальну металеву пластинку з отворами (невеликі кавники часто під час закипання води перекидаються). Наливайте рідину не більш ніж на 3/4 об’єму посуду, знімайте кришку в момент закипання, щоб не допустити заливання полум’я пальника.

Ваші дії

Помітивши згаслий пальник, не намагайтеся знову запалити його — це призведе до вибуху газу, що накопичився. Перекрийте кран подачі газу, відчиніть вікна і провітріть кухню. Почекайте, поки пальник охолоне (за необхідності очистіть його від решток їжі й жиру, продміть отвір подачі газу), а потім знову запаліть газ, попередньо зачинивши вікна й ліквідувавши протяг.

Якщо на кухні накопичилося багато газу, щоб уникнути отруєння, намочіть водою хустку, притисніть до себе й, дихаючи крізь неї, увійдіть на кухню та перекрийте кран подачі газу. Якщо це зробити не вдається, негайно евакуюйте всіх сусідів по сходовому майданчику й викличте аварійну газову службу й пожежну охорону; надайте допомогу потерпілим від отруєння газом.

Витік з балона зі стисненим газом

Ваші дії

Негайно викличте аварійну газову службу й разом із сусідами винесіть балон на вулицю, оберігаючи його від ударів. Не підпускайте до балона дітей. Накрийте його мокрою цупкою тканиною.

Зазвичай витік виникає в місці з’єднання балона з гнучким шлангом. Якщо не можна винести балон на вулицю, можна тимчасово перекрити витік мокрою ганчіркою. Провітріть кухню, не користуйтеся освітленням та електроприладами.

Якщо фахівці газової служби визначать, що користуватися цим балоном небезпечно, візьміть у них висновок і, викликавши представників районної газової служби, вимагайте замінити несправний балон за їхній рахунок.

Вогонь на балоні з газом

Ваші дії

Попросіть домашніх або сусідів негайно викликати пожежну охорону й аварійну газову службу, виведіть усіх із квартири.

Спробуйте закрити кран на балоні, обернувши руки мокрою ганчіркою. Якщо це неможливо (вогонь на прокладці, кран деформований у результаті нагрівання тощо), не задмухуйте полум’я — можливий вибух.

Не намагайтеся виносити або переставляти куди-небудь балон зі стисненим газом, поки він не охолов: від найменшого поштовху він може вибухнути.

Запах газу в під’їзді

Ваші дії

Негайно зателефонуйте в аварійну газову службу. Разом із сусідами постарайтеся виявити місце і джерело витоку газу. Якщо необхідно проникнути у квартиру, звідки йде газ, ламайте двері Оголосіть про небезпеку всім мешканцям будинку, переконайте їх не користуватися електричними дзвониками й відкритим вогнем. Повідомте диспетчера про те, що трапилося, і попросіть тимчасово відключити ліфт у під’їзді (попередньо вивівши звідти людей).

Евакуюйте мешканців з найближчих до джерела витоку газу квартир, виведіть на вулицю дітей і старих, дихаючи крізь мокру хустку.

Відчиніть у під’їзді вікна і двері, ретельно провітріть його. Після прибуття фахівців газової служби покажіть їм джерело витоку газу й виконуйте їхні вказівки.

Вибух газу

Ваші дії

Негайно викличте аварійну газову службу, пожежну охорону, міліцію і «швидку допомогу», по можливості рятуйте сусідів з-під уламків стін і перекриттів, застосовуючи підручні засоби (ломи, багри, лопати, автомобільний домкрат тощо), гасіть пожежу. Будьте гранично обережними: вибух може повторитися.

Якщо під час вибуху в сусідів ви перебували у своїй квартирі, перекрийте подачу газу й вимкніть електрику, негайно залиште квартиру, зачинивши за собою двері.

Якщо ви не зайняті гасінням пожежі або порятунком людей, вийдіть на вулицю й, залишаючись там до прибуття команди пожежників, викличте «швидку»; надайте першу допомогу потер­пілим.

Категорія: Безпека життєдіяльності дітей | Додав: uthitel (11.03.2018)
Переглядів: 89 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: