Головна » Статті » Педагогіка для батьків » Педагогічні поради

Андрагогіка - навчання дорослих

Як правильно навчати дорослих? Секрети андрагогіки

З популяризацією навчання та розвитку протягом всього життя все більшої актуальності набуває і наука про навчання дорослих людей – андрагогіка. Вона дозволяє знайти правильний підхід до навчання, який би забезпечив максимальний ефект.

ФАКТ. Сьогодні, щоб бути успішним у будь-якій справі, необхідно постійно навчатися, розвиватися та вдосконалюватися. Скільки б років вам не було, сучасність вимагає актуальних знань. Про те, як правильно навчати дорослих, розповідає андрагогіка. Як і в педагогіці, мова піде про навчання, але навчання дітей та дорослих має багато відмінностей. Діти засвоюють новий матеріал набагато легше, ніж дорослі. Підлітковий вік взагалі вважається найкращим для ефективного навчання. Дорослі ж навчаються зовсім по-іншому. По-перше, вони в більшості випадків йдуть навчатися за своїм бажанням. Навчання супроводжується жвавим інтересом. По-друге, дорослий хоче отримати від навчання якісь конкретні знання, які відповідатимуть поставленим цілям.

ОСОБЛИВОСТІ НАВЧАННЯ дорослої людини полягають у тому, що більшість інформації вона сприймає через призму свого досвіду. Діти вбирають знання ніби губки, а дорослі – перебирають почуте, вирішуючи, що залишити. Спеціалісти зазначають, що дорослу людину доволі трудно перевчити, а наявні знання часто заважають у процесі навчання.

Є й позитивний момент. Дорослі приходять вчитися, щоб отримувати знання, тому більшість з них намагаються взяти від навчання все по максимуму. Діти ж ходять до школи примусово, тому часто імітують процес навчання заради оцінки. Дорослі прагнуть застосовувати інформацію на практиці, а діти часто не уявляють, як користуватимуться отриманими у школі знаннями.

ПРИНЦИПИ НАВЧАННЯ дорослих вперше сформулював ідеолог андрагогіки Малколм Ноулз. Згідно з принципами, озвученими Ноулзом:

– дорослі мають брати участь у плануванні свого навчання;

– основою для навчання має служити наявний досвід учня;

– дорослі мають вивчати те, що їм необхідно для досягнення власної мети;

– процес навчання має бути спрямованим на результат.

Андрагогіка передбачає насамперед практичні заняття, адже теорію доросла людина може засвоїти самостійно. Найчастіше для навчання дорослих застосовують ділові ігри, кейси, тренінги, майстер-класи.

Згідно із принципами андрагогіки, дорослим не потрібно начитувати матеріал для запам’ятовування. Їм необхідно пояснити, як це працює, та дати спробувати.

НАСТАВНИКИ. Спеціалісти з андрагогіки – це всім відомі тренери, коучі та ментори. Вони з’явилися як природна відповідь на попит додаткової освіти. Одні допомагають отримати необхідні знання для перепрофілювання бізнесу, інші – вчать шукати сенс життя та покликання, треті – дають змогу підвищити кваліфікацію у вже знайомій сфері.

ЧАС. Важливим для навчання дорослих людей є час, адже вони рідко можуть виділити на навчання 2-4 роки. Зазвичай дорослі виділяють на навчання декілька годин на тиждень, якщо мова йде про репетиторство, або ж тиждень інтенсивного навчання якійсь окремій дисципліні на курсах чи семінарах. Такі заходи дають їм змогу протягом короткого терміну максимально загрузитися необхідною інформацією.

ОНЛАЙН-ОСВІТА. Заощаджувати час в еру зайнятості дозволяють онлайн-курси. Онлайнові освітні платформи надзвичайно популярні у світі. В Україні популярність таких проектів також поступово зростає. Наприклад, на платформі Prometheus є безкоштовні онлайн-курси, створені у співпраці з викладачами провідних українських вишів. Освітня платформа Eduget пропонує безкоштовні курси з різних напрямків, а ресурс KhanAcademy викладає навчальні відеоролики на різні теми.

Категорія: Педагогічні поради | Додав: uthitel (18.03.2018)
Переглядів: 120 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: